Gaz pe Foc una din primele trupe de baieti din anii 90 se afla pe punctul de a se reunii si de a se relansa in forta de pe vremuri. Paul Panait acum are o cariera solo dar in aceasta vara va pune la punct alaturi de Lucian Viziru ultimele detalii cu privire la relansarea duetului care le-a adus celebritatea .

In toamna anului 1992, trei tineri bucuresteni (Andrei Rosu, Lucian Viziru si Razvan Iacob), elevi ai liceului “Jean Monnet”, avand ca pasiune comuna muzica, decid ca este momentul ca melodiile pe care le compuneau in joaca (pe o clapa pentru amatori) sa poarte semnatura unei trupe.

Au ales numele “Gaz pe foc” deoarece si-au dorit un nume simpatic, usor de tinut minte, in limba romana, care sa le permita sa se “plimba” prin toate stilurile si, nu in ultimul rand, care sa ii reprezinte 100%. Cei trei sunt Alin Lupsa, Ravan Iacob si Lucian Viziru. Muzica penetranta, ritmurile incitante de rap si house, textele haioase - inspirate din problemele liceenilor: atitudinea, criza de personalitate, dragostea, sexul, profesorii etc. - au facut ca trupa sa aiba un impact puternic in randul colegilor de liceu si, astfel, a avut loc debutul lor scenic, in iunie 1993, la balul de sfarsit de an.

Anul 1995 aduce o prima modificare a componentei trupei. Studentul stomatolog cu origini italiene Realini Lupsa (Alin) devine al patrulea GpF. In decembrie 1997, baietii decid ca sunt suficient de maturi pentru a lansa si promova albumul de debut “OrGAZm”… Anul 2000 a reprezentat pentru cei patru baieti, un an al schimbarilor

fost, anul in care au inceput sa cante LIVE, in fiecare spectacol din Bucuresti sau provincie (masura luata de cei patru in urma unor discutii referitoare la ceea ce inseamna respectul fata de public si fani), anul in care au scos pe piata primul album in formula Alin, Andrei, Lucian si Paul. Multa lume din randul presei si al fanilor a inceput sa-si puna multe semne de intrebare atunci cand Alin, Lucian si Paul au apraut fara Andrei pe scena festivalului de la Mamaia. Motivul despartirii a fost asa cum a spus Alin: “nepotrivire de caracter”.
Alege schimbare furnizor energie electrica si gaze naturale! Alege sa faci economii la factura de energie electrica si la factura de gaze naturale.
Aflu recent ca o delegatie romanesca merge la Moscova sa negocieze, doar-doar ne-or vinde si noua rusnacii gaz la preturi mai omenesti. Pana una alta, rusii se bucura..
Topul celor mai bune modificari de blogger blogspot
Blogul meu fiind personal - deci non-tehnic - modificari de ordin tehnic al sablonului nu-si au rostul in articole separate. Inaugurez deci un changelog / todo list in care, d-aci incolo, vei putea gasi toate aceste modificari, incepand cu adaugarea butonului ftw si comment access improvement.
Otelul Galati - Gaz Metan Medias , avancronica
Dupa victoria nesperata a Otelului in fieful cainilor, urmeaza adevaratul test al antrenorului Dorinel Munteanu.Daca pana acum a mai putut gasi scuze, fie ca jucatorii inca nu se cunosc , fie ca au avut adversari grei, meciul cu Gaz Metan Medias trebuie castigat de ai nostri.
New Volga 5000 GL by GAZ
New Volga 5000 GL by GAZ......... ........ ......... ........ ........ ........ ........ ......... ......... ....... .......
Scurgere de gaze la Spitalul Caritas
Deja vechea problema a accidentelor cauzate de scurgerile de gaze si-a facut din nou aparitia, de data aceasta insa la Spitalul Caritas. Unitatea sanitara a ramas fara caldura si apa calda. Ca masura, au fost externati sau mutati la alte
Vizualizare facturilor RCS RDS la un alt nivel, cu un nou site
!! Site nou RCS RDS unde poti vedea factura fiscala, factura detailata si informatii utile !!
Plata online a facturilor RCS & RDS de pe Digi Care
RCS &RDS a lansat recent posibilitatea achitarii facturii online, direct de pe site-ul lor fie ca ai cont creat pe Digi Care sau nu.

Daca NU ai cont creat tot ceea >>
Vaslui 3-0 Gaz Metan Medias , moldovenii se apropie la doua puncte de Otelul
In aceasta seara in deplasare , Gaz Metan a incercat sa faca un joc defensiv exact inchizand toate spatiile spre poarta lui Plesca si mizand pe arma contraatacului .Vasluiul s-a impotmolit in fata careului advers nereusind nici o mare ocazie pana in minutul 21 cand Adailton a profitat de o gresala in defensiva mediesana ,a ramas singur cu Plesca pe care l-a driblat dar a fost faultat de portarul Mediasului . Initial centralul a acordat 11 metrii dupa care la semnalizarea tusierului a revenit asupra deciziei ca in final dupa o consultare cu acelasi tusier sa acorda 11 metrii . Lovitura de pedepsa a fost transformata de Wesley .In minutul 37 Adailton a lovit mingea capul , Plesca a respins mingea din poarta insa tusierul pe faza a semnalizat centralui care a validat golul . Ultimul gol al partidei a fost inscris tot in prima repriza in minutul 42 avandu-l ca autor pe Y. Bello . A doua repriza a fost destul de plictisitoare fara ocazii notabile si cu un joc haotic la mijlocului terenului . Dupa aceasta victorie Vasluiul acumuleaza 51 de puncte si se apropie la doar un punct de Poli Timisoara si la doua puncte de liderul Otelul . Din acest trio Timisoara pare echipa in dezavantaj deoarece va juca ambele meciuri cu Otelul si Vaslui in deplasare .
Gaz Metan – Dinamo 2-1 , final de meci nebun cu 2 goluri in prelungiri
Dinamo mergea la Medias cu speranta de a se apropia de primul loc .Gaz Metanul trebuia sa invinga pentru a se mentine pe locurile care ii asigura o participarea in cupele europene asa ca meciu se anunta palpitant . Bawab a deschis scorul in minutul 35 pentru medieseni si Gazul a intrat in avantaj la pauza . In a doua repriza dinamovistilor li s-a anulat un gol pe motiv de offside in minutul 58 . Faza semnalizata de asistent este destul de grea si pana acum nu s-a pronuntat nimeni daca a fost sau nu offside . In minutul 90 s-au aratat 4 minute de prilungiri iar dinamovisti pareau resemnati . Insa Alexe a reluat in plasa din mijlocul careului nemarcat si a adus egalarea pentru dinamovisti moment in care jucatorii de la Gaz Metan s-au prabusit pe teren .In faza imediat urmatoare insa Parvulescu a trecut foarte usor de doi fundasi dinamovisti si a inscris golul victoriei , gol care scoate pe Dinamo din lupta pentru titlu si le permite celor din Medias sa spere la un loc de cupa europeana .
Remedii naturale impotriva gazelor intestinale si balonarii
Gazele intestinale si balonarea sunt enervante si uneori jenante.Din fericire,modificarea dietei si remediile naturale pot preveni viitoarele crize a gazelor intestinale si balonarii.
Meinz – Gaz Metan 1-1 , sperante pentru jucatorii lui Pustai
Gazul parea o victima sigura in fata celor de la Meinz mai ales dupa declaratiile aparute in presa zilele trecut . Personal nu am urmarit echipa germana pana acum si de aceea a trebuit sa ii cred pe cei care spuneau ca Gaz Metan nu are nici o sansa in fata nemtilor care sunt intr-o forma excelenta , au jucatori extraordinari …etc …Mediesenii insa au aratat inca de la inceputul meciului ca nu s-au dus in Germania doar in excursie si ca isi joaca sansele de calificare cu multa daruire . Dupa 15 minute in care jucatorii nostrii au stat sus si au atacat in cateva randuri careul celor de la Meinz , nemti au pus stapanire pe joc si au inceput sa isi creeze ocazii la poarta lui Plesca reusind sa deschida scorul in minutul 30 . Dupa acest gol parea ca ne uitam la meciul dintre Tweente si Vaslui , jucatorii Gazului parand resemnati si fara idei .

In a doua repriza insa Bawab a adus egalarea pentru formatia sa iar Pustai si-a asezat excelent defensiva astfel ca jucatorii germani au reusit sa isi enerveze fanii cu neputinta lor . Finalul meciului ne-a adus noua ,suporterii echipelor romanesti, o mica bucurie dupa deziluzia pe care am avuto urmarind meciul lui Dinamo .
Gaz Metan Medias – Dinamo 0-5 ,mediesenii acuza arbitrajul
Dupa meciurile din Europa League cele doua formatii aveau stari de spirit diferite in aceasta seara . Dinamo venea dupa un 2-2 cu croatii de la Varazdin , un meci dupa care fanii au fost foarte dezamagiti de prestatia formatiei favorite iar jucatorii dinamovisti au fost criticati atat de presa sportiva cat si de conducerea clubului . Mediesenii veneau insa dupa un extraordinar 1-1 la Meinz ,un meci in care nimeni nu acordase nici cea mai mica sansa formatiei lui Pustai . Asa cum am spus mai sus starile de spirit erau total diferite si asta s-a vazut si in teren in aceasta seara . Gazul a inceput meciul defensiv , prudent ,multumiti dupa egalul din Germania , parea ca nu prea ii intereseaza acest meci de campionat cu Dinamo . “Cainii“ au inceput in atac meciul , cu dornici sa faca uitata cat mai repede prestatia din meciul cu croatii . Primele ocazii au aparut realativ repede la poarta lui Plesca insa nici Danciulescu si nici Marius Niculae nu au reusit sa il invinga pe portarul mediesenilor . Pustai a lasat impresia ca si-a asezat echipa in teren pentru un 0-0 insa totul s-a naruit in momentul in care arbitrul Coltescu a acordat o lovitura de la 11 metrii pentru Dinamo dupa ce Marius Niculae a cazut in care ( personal nu am vazut sa fi fost contact intre fundasul Gazului si atacantul dinamovist ) .In urma aceste faze Gazul a ramas in 10 dupa ce Coltescu la eliminat pe Zaharia . Cu Gaz Metan in 10 totul a fost mult mai simplu pentru Dinamo mai ales ca C. Munteanu a transformat lovitura de la 11 metri . In a doua repriza mediesenii au cazut total iar meciul a fost la discretia “cainilor“ care au mai punctat prin Danciulescu , M. Niculae (de doua ori ) si Torje . Scorul final a fost 5-0 pentru Dinamo care a meritat victoria in aceasta seara insa cred ca o putea obtine lejer si fara ajutorul lui Coltescu .
Lupta pentru gazele din azerbaidjan
Concurenta pentru gazele din Azerbaidjan s-a intensificat in ultima perioada, potrivit unor informatii Reuters. Totul porneste de la un nou parteneriat incheiat recent intre Azerbaidjan si Turcia care presupune construirea unei conducte alternative la Nabucco pe sectorul turcesc. Noua conducta se numeste TANAP (Conducta Trans Anatoliana). La scurt timp dupa incheierea acestui parteneriat, reprezentantii a doua proiecte implicate in lupta pentru gazele azere, TAP si ITGI, au afirmat ca exista un interes privind cooperarea cu TANAP. In aceste conditii este pus sub semnul intrebarii viitorul proiectului Nabucco. TANAP ar dubla, efectiv, conducta Nabucco pe teritoriul Turciei.

Mai mult, compania germana RWE, unul din actionarii Nabucco, lanseaza semnale precum ca ar fi “deschisa pentru orice fel de colaborare. De altfel, o eventuala cooperare intre Nabucco si TANAP ar putea aduce reduceri de costuri.
Gaz Metan Medias 1-2 FC Tobol
Gaz Metan Medias, echipa pregatita de Cristi Pustai a pierdut ieri amicalul cu FC Tobol (Kazakstan) cu scorul de 1-2.
Gaz Metan Medias – doua amicale in aceeasi zi
Gaz Metan Medias 300x193Echipa de rezerve a gruparii Gaz Metan a invins cu 1-0 pe Gloria Bistrita, in aceasta dimineata.
Prognozele de stat privind pretul gazului: suntem deja in 2017
Romgaz a realizat, in acest an, un scenariu de lucru privind pretul gazului pana in 2020 care prevede o crestere de 3% in fiecare an.