ghidoo este o comunitate colaborativa care selecteaza cele mai interesante linkuri de pe internet.

Selectia se face pe baza voturilor membrilor, precum si cu ajutorul algoritmilor de inteligenta artificiala.

Hei, cum stai la mate? Testeaza-te online!
Peste 3500 de videouri de cursuri cu teorie, teste si exemple explicate
Steaua la un pas de liga secunda la handbal
de k.adi39 la: 15/04/2011 12:37:48
Daca la fotbal clubul Steaua Bucuresti sta bine si se bate an de an la titlu , echipa de handbal nu mai este de ceva timp una din fortele campionatului asta si din cauza lipsei banilor . Steaua a pierdut ultimul meci cu Timisoara cu scorul de 20-28 si se afla la doar 2 puncte de primul loc care duce in liga secunda de handbal . Jucatorii stelisti strangand doar 10 puncte in actualul sezon .

comenteaza . modifica . sterge
semnaleaza adminului . adauga la bookmarkuri

linkuri similare cu:

"Steaua la un pas de liga secunda la handbal"

STEAUA-DINAMO LIVE PLAY-OFF LIGA 1 2017 (online stream)
Vezi live online stream meciul Steaua-Dinamo din Play-Off-ul Ligii 1 din data de 2 aprilie 2017!
FCSB (STEAUA)-VIITORUL LIVE PLAY-OFF LIGA 1 (online stream)
Vezi live online stream meciul FCSB-Viitorul din etapa 7 a play-off-ului Ligii 1 din data de 24 aprilie 2017!
Pandurii – Steaua, un meci derby de Liga 1 favorabil roș-albaștrilor
Derby-ul etapei a 2-a din Liga 1 la fotbal, editia 2015-2016, Pandurii Tg.Jiu – Steaua Bucuresti, va fi net favorabil roș-albastrilor din punct de vedere al suporterilor.
STEAUA-ASTRA LIVE PLAY-OFF LIGA 1 2017 (online stream
Vezi live online stream meciul Steaua-Astra din Play-Off-ul Ligii 1 din data de 6 aprilie 2017!
Finala Ligii Campionilor la handbal Oltchim - Viborg 31 - 32
Viborg castiga Liga Campionilor! Oltchim, vicecampioana Europei! Oltchim 31-32 Viborg!Visul frumos s-a incheiat pentru Oltchim! Fetele lui Radu Voina nu au reusit sa recupereze diferenta de 7 goluri cu Viborg, insa au de ce sa fie mandre - sunt vicecampioanele Europei!
Rezumat video Viitorul – Steaua, 1-3, în Play-off Liga 1
Rezumat video cu meciul Viitorul - Steaua din play-off-ul Ligii 1, disputat pe 19 martie 2016 și incheiat cu scorul 1-3.
Astra-Steaua Live Online Video în Cupa Ligii (13 aprilie 2016)
Vezi cine va transmite meciul Astra-Steaua, live online video, în returul semifinalelor Cupei Ligii de miercuri, 13 aprilie 2016.
CFR CLUJ-STEAUA LIVE LIGA 1 2017 (online stream)
Vezi live online stream meciul CFR Cluj-Steaua din etapa 22 a Ligii 1, in data de 5 februarie 2017!
CRAIOVA-FCSB (STEAUA) LIVE PLAY-OFF LIGA 1 (online stream)
Vezi live online stream meciul Craiova-FCSB (Steaua) din play-off-ul Ligii 1 la fotbal din data de 9 aprilie 2017!
Craiova invinge pe Tg. Mures si spera sa se salveze de la retrogradare
Craiova si Tg. Mures au jucat pentru puncte si nu pentru spectatorii sau telespectatori . Gandul ca din vara e posibil sa evolueze in liga secunda apasa asupra ambelor echipe . Craiova a inceput insa mai bine si a deschis scorul prin Florin Costea in minutul 7 cu un sut din afara careului . A fost primul gol al craioveanului dupa o pauza de aproape un an . Apoi partida s-a jucat mai mult la mijlocul terenului fara nici o ocazie prea mare la nici una din porti pana in minutul 29 cand aduce egalarea pentru Tg. Mures . In finalul primei reprize Subotic (39) aduce Craiova in avantaj .In a doua repriza nu am avut parte nici macar de o ocazie ,meciul fiind anost , incalcit , jocul celor doua echipe nu a avut nici o idee tactica . Finalul a consfintit victoria Universitatii Craiova care mai strange 3 puncte in lupta disperata pentru evitarea retreogradarii , cele 3 puncte obtinute sunt cu atat mai importante cu cat Craiova a invins una din echipele care se lupta tot pentru a ramane in Liga I .
DINAMO-STEAUA LIVE VIDEO LIGA 1 (online stream)
Vezi live online stream meciul Dinamo-Steaua din Liga 1 din data de 30 noiembrie 2016!
CSU CRAIOVA-STEAUA LIVE LIGA 1 (online stream)
Vezi live online stream meciul CSU Craiova-Steaua din Liga 1, de sambata 18 februarie 2017!
GAZ METAN-STEAUA LIVE VIDEO LIGA 1 (online stream)
Vezi live video online stream meciul Gaz Metan-Steaua din cadrul Ligii 1 la fotbal, din data de 26 februarie 2017!
STEAUA-CFR CLUJ LIVE PLAY-OFF LIGA 1 (online stream)
Vezi live online stream meciul Steaua-CFR Cluj din prima etapa a Play-Off-ului Ligii 1 la fotbal din data de 12 martie 2017!
CFR CLUJ-FCSB (STEAUA) LIVE PLAY-OFF LIGA 1 (online stream)
Vezi live online stream meciul CFR Cluj-FCSB din etapa 6 a play-off-ului Ligii 1, din data de 17 aprilie 2017!
ASTRA-FCSB (STEAUA) LIVE PLAY-OFF LIGA 1 (online stream)
Urmareste live online stream meciul Astra-FCSB in etapa 9 a play-off-ului Ligii 1 din data de 8 mai 2017!
Catalanii la un pas de Primăvara Ligii Campionilor. Panathinaikos Atena - FC Barcelona, live la TVR 1 şi TVR HD
Steaua pierde primul meci cu Twente
Formatia olandeza s-a impus pe National Arena multumita unui lob peste Tatarusanu executat de Ola John care i-a garantat lui Twente un avantaj important privind calificarea in optimile Europa League.

Steaua, singura echipa din Liga 1 ajunsa in primavara europeana, a cedat aseara, scor 0-1. Acum, singura speranta a stelistilor de a reveni pe National Arena pe 9 mai este o victorie in meciul din retur de la Enschede.

Incitati de Ilie Stan, jucatorii Stelei au jucat discret in prima repriza dar nu au reusit da domine jocul. Rusescu a fost cel mai energic dintre stelisti, sutand violent de la 20 de metri, insa fara sa centreze poarta. Cateva minute mai tarziu, tot Rusescu l-a servit pe Tatu in careu, sutul acestuia fiind prins de portarul oaspetilor, Mihaylov.

Inainte de pauza, stelistii au mai avut cateva ocazii, nici una dintre ele nefiind senzationale. In schimb, oaspetii au fost aproape de a introduce mingea in plasa lui Tatarusanu in doua ocazii, mai intai prin Luuk de Jong care a luftat de la sase metri si Nacer Chadli care a trimis peste bata transversala din centrarea lui Leroy Fer.

Nici Steaua si nici Twente nu au avut parte de incisivitate si precizie, rezultatul fiind deblocat asadar de o greseala a stelistilor mai degraba decat de o actiune inceputa de cei de la Twente. John a interceptat o pasa si l-a surprins pe Tatarusanu cu un lob superb peste acesta.

Steaua a suferit initial dar reactiile nu s-au lasat asteptate: in minutul ’70, tatu a sutat violent, dar mingea a trecut la o palma alaturi de poarta. Novak Martinovi? a încercat si el un sut de la distanta, Geraldo Alves a reluat peste bara transversala iar Mihai Costea a ratat ultima ocazie printr-un sut de la 18 metri. In repriza secunda, doar Steaua a existat pe teren, insa totul a fost in zadar. Twente a reusit sa mentina avantajul initial si sa castige la limita meciul din tur.
Steaua - ACS Poli Timisoara meci important in Cupa Ligii pe 15 octombrie 2015
Steaua si Poli Timisoara se pregatesc intens pentru meciul din Cupa Ligii
Liga I - Sebastian Colţescu va conduce partida Steaua-Unirea Urziceni din etapa a 3-a
Eternul derby Steaua – Dinamo, live vineri, 31 octombrie, de la ora 20.30
Derby-ul Steaua - Dinamo, live vineri, 31 octombrie, în etapa 13 a Ligii 1
Mihai Costea s-a antrenat cu Steaua in Ghencea. Ce parere aveti de noul atacant ?
Mihai Costea nu a mai asteptat finalul sezonului si profitand de faptul ca nu a mai fost convocat de antrenorul Craiovei la prima echipa a venit sa se antreneze cu viitori sai colegi din Ghencea .Patronul Stelei il anunta ca viitorul star al gruparii bucurestene . Va aduce oare Costea o schimbare in bine in atacul Stelei ? Cine va fi titular in atacul Stelei din sezonul viitor tinand cont de forma de moment a lui Maicon (in cazul in care brazilianul este cumparat de Steaua) ?Oare va fi Mihai Costea atacantul decisiv al Stelei anul viitor sau va fi o alta dezamagire ? “Costea cel mic“ este un varf tanar cu calitati tehnice care nu ii pot fi negate , ramane de vazut daca se va adapta la o echipa cu pretentiile Stelei sau se va pierde asa cum au facut-o o multime de jucatori romani care au facut pasul spre o echipa mare .Presiunea continua pusa de patron ,pretentiile suporterilor ,media …sunt factori care pot influenta evolutia unui jucator . Daca Mihai va face fata tuturor acestor presiuni si a tentatiilor din Capitala ramane de vazut ….
Armenteros din vara la Steaua ? Alta “telenovela“ ?!?!
Steaua a mai dorit sa il achizitoneze pe jucatorul Sevilliei si in 2008 cand a s-a creeat o adevarata telenovela pe tema venirii spaniolului in Ghencea , ba era dat transferul ca sigur , ba nu mai era…pana la urma stelisti au ramas cu buza umflata . Presa din Spania anunta iar interesul echipei din Ghencea pentru Armenteros . Mare problema este ca jucatorul nu se incadreaza in grila de salarizare stabilita de patronul Gigi Becali . Un alt obstacol este suma de transfer care presupun ca si ea este destul de mare pentru bugetul Stelei . Eu as mai intreba ..merita oare acest efort de a-l aduce in Romania ? Sa nu uitam ca el este jucatorul Seviliei dar de ceva timp este imprumutat mai tot timpul la echipe din liga a doua din Spania ..unde intradevar inscrie destul de multe goluri . Dar se va acomoda in Romania sau va fi un alt transfer gen Toja ? Pana una alta ramane de vazut daca Steaua va reusi sa il convinga pe Armenteros sa vina si sa joace in Romania .
Steaua 0-0 Brasov ,finalista se stabileste in retur
Daca in prima repriza a meciului pentru Steaua cornerele ar fi fost trecute pe tabela in dreptul golurile atunci elevii lui Cartu nu ar fi trebuit sa isi mai faca griji pentru calificarea in finala deoarece au avut o multime de lovituri de colt . Cele mai mari ocazii au venit tocmai in urma unor astfel de cornere . Mare speranta a stelistilor, Maicon, nu s-a vazut deloc . Ori ca a fost bine inchis de fundasii brasovului ori ca poate brazilianul ca si-a facut suma de goluri si a mai luat o pauza . Echipa din Brasov a preferat sa ii astepte pe bucuresteni in propria jumatate , sa inchida culoarele catre poarta si sa contraatace prin Chipciu ,un super jucator care promite mult .In rest, personal l-am remarcat pe arbitrul Balaj care a lasat meciul liber ,barbatesc fara sa il intrerupa oferind cursivitate jocului . Intr-un fotbal romanesc din ce in ce mai sarac in meciuri spectaculoase si cu multe intreruperi ceea ce incearca sa faca Balaj este de apreciat . Ar fi cazult ca majoritatea arbitrilor din Liga I sa ii urmeze exemplul si sa nu mai fluiere fiecare contact si atingere , poate ca asa jucatorii nu ar mai simula atat de mult si si-ar vede de joc si pana la urma tot arbitrilor le va fi mai usor …sa revenim la meci…a doua repriza a inceput tot in nota primelor 45 de minute , cu Steaua in atac ,cu Brasovul in propriul teren practicand o aparere agresiva si incercand sa loveasca pe contraatac . Prima ocazie ii apartine lui Maicon care a trimis putin peste poarta dupa o lovitura de colt .Sorin Cartu s-a plictisit de promenada din teren a lui Surdu si l-a schimbat cu Bilasco .Dar nici Bilasco nu prea a avut chef sa joace si in afara unui fault din spate asupra lui Ilyes nu a realizat nimic .Meciul s-a incheiat 0-0 . Multi au mizat pe o victorie usoara a bucurestenilor insa Brasovul a demonstrat ca victoria din campionat cu 3-0 nu a fost intamplatoare .
Steaua-Rapid 0-1 ,Pancu “demolatorul“ Stelei
Un derby de traditie al campionatului nostru , Steaua-Rapid , si-a respectat statutul doar in prima repriza . Steaua a inceput meciul mai bine iar Tanase a avut 3 suturi pe poarta lui Dani Coman in interval de 3 minute insa toate au fost pe centrul portii si nu i-au creeat dificultati portarului giulestean . Rapidistii s-au “trezit“ mai greu insa dupa minutul 15 au inceput sa puna presiune la poarta lui Tatarusanu si au aparut si ocaziile . Ovidiu Herea a “reusit performanta“ sa rateze in doua randuri singur cu portarul advers .In rest s-a mai facut remarcat centralul Robert Dumitru care a refuzat sa ii acorde lui N. Dica al doilea cartonas galben dupa un fault foarte dur asupra Nicolae Grigore la mijlocul terenului insa i-a acordat un galben lui Pancu pentru proteste . Acelasi central a dat dovada de o ingaduinta extrema si nu l-a eliminat nici pe Pancu dupa ce acesta sarise cu pumnul in figura lui Dica .

A doua repriza a fost una lenta , fara ocazii de poarta Steaua aratand inca o data ca nu poate lega mai mult de 2-3 pase si nu are un atacant care sa creeze panica in careul advers . Golul lui Pancu as spune ca a venit intamplator insa atacantul giulestean a speculat foarte bine lejeritatea din aparare Stelei si a inscris cu o lovitura de cap din 6 metri pe langa portarul Tatarusanu .Cartu l-a introdus in teren si pe Maicon asteptam de la acesta o noua minune insa asa cum se spune minunile sunt rare iar Maicon nu a aratat nimic .Rapid a invis in Ghencea si fara suportul fanilor care nu au primit bilete pentru acest meci iar cei care au reusit sa isi faca rost de bilete au fost repede evacuati . Cu cele 3 puncte acumulate in aceasta seara Rapid depaseste atat Steaua cat si Dinamo in campionat si trece pe locul 4 . Steaua ajunge pe locul 6 dupa golul primit de la Pancu si asa cum se spune in popor :“cine nu are batrani sa-si cumpere“ .
O noua Steaua din vara ..dar rezultatele pe cand ?
Se anunta o noua reconstructie a Stelei din vara asa cum patronul acestei echipe ne-a obisnuit de cativa ani incoace . Si cu fiecare reconstructie se anunta obiective indraznete , unele chiar demne de filmele S.F . Anul trecut s-a adus aproape o intreaga echipa de la Urziceni , jucatori care confirmasera acolo si adusesera cele mai multe puncte din Champions League dintre echipele din Romania . Se pare insa ca la Steaua s-a intamplat ceva iar acesti jucatori s-au schimbat radical devenind niste jucatori “de duzina“ .Patronul Stelei si-a dat seama mai tarziu ca defapt de la Urziceni trebuia adus un singur om care facea cat cei 7 jucatori la un loc , este vorba de antrenorul Dan Petrescu el fiind cel care i-a pus in valoarea pe jucatorii Urziceniului (sa nu uitam ca Dan Petrescu cand i-a adus la echipa erau majoritatea jucatori liberi de contract si fara mari peformante la echipele unde activasera ,ba mai mult , jucatori deloc tineri care nu reusisera lucruri notabile in campionatul nostru care sa ii propulseze spre echipele mari din Capitala ) .In vara se doreste aducerea a 7-8 jucatori sau chiar mai multi pentru ca in cazul in care unul sau doi jucatori nu vor confirma poate vor confirma ceilalti dupa spuse patronului .Din cate se vede noua politica a Stelei se bazeaza pe cantitate nu pe calitate . Cu acesti noi jucatori se doreste sa se ralizeze “tiki-taka Barcelona“ un vis irealizabil pentru echipele din Romania . Eu spun ca daca tot se inspira de la campiona Spaniei ar trebui mai intai sa ia lucrurile care se pot totusi realiza si de catre o echipa din Romania si este vorba in primul rand de unitatea grupului care am vazut-o la Barcelona . Jucatorii sunt practic o familie unita ( sa nu uitam gestul facut de jucatorii Barcei in momentul in care Abidal s-a operat dar si dupa revenirea acestuia pe teren ),petrec foarte mult timp impreuna , se cunosc foarte bine si pana la urma acest lucru ii ajuta sa practice jocul de pase la care viseaza Gigi Becali .
“Otelul si Rapid KO ,Steaua si CFR OK“ aceasta este declaratia celor de la DigiSport
Nici nu au inceput bine pregatirea echipele romanesti ca posturile noastre de sport au si inceput sa faca un clasament al Ligii 1 dupa prima partida amicala disputata . Otelul a pierdut 1-4 cu Astra , Rapid 1-2 cu Lvov , CFR a invis cu 16-0 Bischofshofen iar Steaua cu 1-0 pe Zestafoni . Adversarii straini ale echipelor noastre nu au fost unii de renume si fiecare echipa s-a descurcat cum a putut .

Otelul s-a cam facut de ras cu Astra dar asa cum spunea si presedintele clubului galatean este destul timp pentru a remedia problemele din defensiva si cele de la mijlocul terenului . Sa nu uitam insa ca Astra nu este nici ea o echipa de duzina si presupun ca patronul echipei ploiestene (care este cel mai bogat investitor din fotbalul romanesc ) si-a propus ca anul acesta Astra sa se claseze pe un loc de cupe europene . Ramane deci de vazut cum se vor pregati cei de la Otelul si cum va face Dorinel Munteanu ca echipa sa atinga varful de forma in meciurile din grupele Champions League .

Rapidul a facut un meci slab in fata celor de la Lvov avand foarte putine ocazii de poarta iar ocaziile avute au fost tratate cu superficialitate de catre atacanti . Ravazan Lucescu are mult de lucru la echipa si ramane de vazut daca va reusi sa integreze in echipa noile transferuri . Desi multa lume din presa cosindera campania de transferuri a guilestenilor ca fiind cea mai reusita eu insa am rezerve iar meciul de astazi a venit parca sa imi confirme acest lucru . Sa dau doar cateva exemple de transferuri care mie nu mi se par ca ar aduce un plus unei echipe care vrea sa castige titlul : Burca de la Timisoara este un jucator la final de cariera si nu cred ca va fi o piesa de baza pentru primul 11 , Deac nu a fost niciodata favoritul meu si mi se pare un jucator care alearga foarte mult dar care nu realizeaza nimic iar in majoritatea timpului lasa impresia ca fuge de minge , Apostol este un jucator care dupa parerea mea si-a cam incheiat cariera odata cu tansferul la Steaua de la Urziceni , Ionita nu mai este jucator pe care Rapid l-a vandut in Germania …etc ..ramane insa de vazut daca ma voi insela sau nu ..cert este ca Razvan a incercat sa isi motiveze jucatori sa faca un presing sufocant in terenul advers ..in rest este mult prea devreme sa vedem ceva schimbari …

Despre CFR Cluj nu o sa spun prea multe deoarce a avut cel mai facil adversar . Am vazut la CFR faptul ca au un lot numeros , noile achizitii nu mi s-au parut prea spectaculoase iar despre tactica antrenorului este mult prea devreme sa ne pronuntam .

Steaua a jucat cu campioana Georgiei . Meciul a fost unul modest dupa parerea mea desi in prima parte Steaua a ratat numeroase ocazii de gol , echipa a aratat ca nu are un varf de atac incisiv care sa fructifice ocaziile aparute . Unicul gol a fost inscris de brazilianul Tatu cu un sut frumos din interiorul careului . Ciudat este faptul ca Tatu spunea acum cateva zile ca este un jucator de creatie care nu prea se lipeste la gol . La finalul meciului presa s-a repezit sa analizeze jocul Stelei si sa laude inovatiile si stilul de joc impus de Levy la Steaua . Mie mi se pare destul de devreme sa spunem ca Levy a reusit sa impuna un stil de joc la echipa sau ca a reusit deja sa stabileasca trasee ale mingii intre jucatori . Imi pare rau sa vad asemenea declaratii din partea unor ziaristi sportivi care ar trebui sa cunoasca faptul ca un antrenor nu poate aduce o schimbare in jocul unei echipe intr-un timp atat de scurt . Pacat ca nici nu s-a terminat pregatirea din Austria si deja au inceput sa ridice in slavi echipe si jucatori …
Vointa Sibiu – Steaua 1-1 ,jucatorii stelisti si-au dezamagit fanii si patronul
Dupa ce rivalele Rapid si Dinamo au invins reusind astfel sa contabilizeze fiecare cate 3 puncte , ieri suporterii formatie ros-albastre asteptau o victorie lejera a favoritilor in urma careia Steaua sa-si egaleze rivalele.Jucatorii formatie din Bucuresti nu au reusit insa sa se impuna in fata formatiei din Sibiu care abia a promovat in Liga 1 . Campionatul este abia la inceput si multi vor spune ca aceasta prima etapa nu conteaza ,insa jocul Stelei este departe de cel al unei echipe care se bate la titlu . Daca Dinamo si Rapid au aratat un joc combinativ , cursiv si au reusit sa isi creeze multe ocazii , Steaua a aratat la Sibiu ca o echipa abia formata , jucatorii par a nu se intelege deloc in teren iar in defensiva Gardos si Latovlevici sunt in deriva . Levi are foarte multe probleme de remediat si cel mai grav este faptul ca Liga 1 a inceput si orice experiment esuat al lui Levi ii costa puncte pretioase pe stelisti .