eri a avut loc la Cluj un nou termen în procesul în care Marian Oprişan, preşedintele Consiliului Judeţean Vrancea, şi alţi foşti şi actuali angajaţi ai Consiliului Judeţean sunt judecaţi de fapte de corupţie.

"O nouă amanare în procesul de la Cluj al lui Oprişan"

U Cluj a pierdut la TAS procesul contra italianului Carmelo Palilla
Palilla a antrenat-o pe Universitatea Cluj timp de doar doua luni in anul 2009 si s-a ales astfel cu 140.000 de euro.
Ioan Andone, demis de la CFR Cluj!
Tehnicianul Ioan Andone a fost demis din functia de antrenor principal al formatiei CFR Cluj, sustin surse din cadrul clubului ardelean, iar locul sau ar putea fi luat de italianul Francesco Guidolin sau de spaniolul Javier Irureta.
Lista completa de pizzerii din Cluj Napoca
Cea mai completa lista cu pizzerii din Cluj Napoca cu toate datele necesare pentru a comanda o pizza delicioasa.
Masini tunate, concert Hip hop, street dance.
Ordonanta ce permite amanarea de la plata datoriilor catre stat a fost publicata
Abia aparuta, aceasta permite amanarea de la plata obligatiilor fiscale catre BS si BASS.
Ordinul ce contine normele metodologice cu privire la amanarea obligatiilor fiscale
Dupa aparitia ordonantei care permite amanarea platii obligatiilor catre stat, au aparut si normele pentru ea.
Harta Cluj-Napoca - Harta strazi Cluj-Napoca - Harta rutiera Cluj-Napoca
Harta Cluj-Napoca, Romania - Harta Cluj-Napoca strazi, harta rutiera Cluj-Napoca, harta online Cluj-Napoca, harta obiective Cluj-Napoca, harta geografica Cluj-Napoca, harta cazare Cluj-Napoca
CFR Cluj 1-1 Universitatea Cluj ,egalul erorilor de arbitraj
Duelul marilor orgolii ale Clujului spun unii , “derby-ul provinciei“ ar spune altii. Pana la urma un meci ca oricare altul din Liga 1 cu un joc incalcit, “condimentat“ doar de cele doua mari greseli de arbitraj care au si influentat rezultatul meciului.Unversitatea a ramas rapid in 10 jucatori dupa doua faulturi repetate ale lui Mendy care primeste al doilea galben in minutul 16 . Golul CFR-ului a fost inscris de E. Kone dintr-o pozitie de offside pe care tusierul nu a vazut-o .La pauza , antrenorul Minteuan si patronul Universitatii Cluj au hotarat sa ne ofere si ei putin spectacol (asta poate si pentru ca pe teren spectacolul a cam lipsit) si au incins o repriza de box ad-hoc .In a doua repriza desi in 10 , Universitatea a fortat egalarea ratand 2-3 ocazii clare de gol avand chiar si o bara . In minutul 69 Claudiu Niculescu este accidentat grav dar involuntar de Cadu . Atacantul clujean a ramas intins pe gazon timp de 5 minute in care angajatii Smurd l-au stabilizat si transportat mai apoi la ambulanta . Timp de 10 minute se parea ca cei 21 de jucatori de pe teren erau cu gandul mai mult la starea de sanatatea a lui Niculescu, care primea ingriji in ambulanta, decat la meci .In minutul 91 cand CFR-ul se pregatea deja sa sarbatoreasca victoria , Cojocnean trimite un sut spre poarta lui Nuno Claro , acesta gafeaza si mingea din bara transversala cade fix pe linia portii apoi fiind respinsa in corner . Arbitrul Ha?egan a vazut insa mingea in poarta si a acordat eronat golul Universitatii (gol care putem spune ca pana la urma a adus normalitatea si a stabilit un rezultat just daca suntem de acord cu celebra lege a compensatiei) . Daca s-ar fi terminat 0-0 rezultatul ar fi reflectat intru totul ce s-a intamplat pe teren si l-ar fi scapat pe centralul Ha?egan de o suspendare (in cazul in care comisiile vor stabili ca a gresit cand a validat cele doua goluri ) .Astfel s-a incheiat un alt meci din Liga 1 care s-a vrut a fi un derby dar care dupa parerea mea nu a aratat nimic spectaculos si se va discuta in presa despre el doar prin prisma scandalului de la pauza si a gravelor greseli de arbitraj .Un “El Clasico de Liga 1“ cu scanaluri si erori de arbitraj ca mai toate meciurile din campionatul intern dar pana la urma un meci pe placul presei care va avea foarte multe de scris…despre scandalul dintre Minteuan si Florian Walter…clasic romaneste .
FC Brasov 2-2 Cfr Cluj ,CFR-ul nu mai bate pe nimeni
Clujul si-a intalnit astazi fostul antrenor care spunea in presa acum cateva zile ca isi doreste sa bata CFR-ul pentru ca la Cluj a avut parte de cea mai neagra experienta din cariera lui de antrenor . Astfel ca Toni Conceicao a inceput meciul ofensiv insa a fost taxat de E. Kone in minutul 16 care a evitat pasul la offside al brasovenilor si inscris . FC Brasov a continuat sa preseze si pana la urma golul egalizator a venit la cateva minute dupa pauza . Rada a inscris un super gol din lovitura libera si i-a readus in avantaj pe clujeni dar doar pentru un minut pentru ca imediat la faza urmatoare abitrul Craciunescu a acordat penalty pentru Brasov . Lovitura de la 11 metrii a fost de jucatorul cu nume de legenda ,Distefano .Pe finalul meciului Rada a incercat sa repete isprava de la al doilea gol dar de data aceasta sutul sau din lovitura libera a fost scos in corner de portarul Brasovului .CFR ramane si dupa acest meci fara victorie si asteapta finalul sezonului pentru a se putea reorganiza dupa un sezon ratat complet .
Univeristate Craiova spre Liga a 2 a. U Cluj 3-0 U Craiova
Univeristatea Cluj a facut spectacol cu U Craiova . Silviu Lung Jr. a aparat un penalty insa nici asa oltenii nu au putut obtine un rezultat pozitiv . Clujenii s-au distrat cu apararea Craiovei si au inscris de trei ori .Cojocnean a marcat de doua ori (in minutele 39 si 44) iar Morar a stabilit scorul final al partidei in minutul 92 . Un meci in care Craiova a parut o echipa resemnata care se gandeste ca la anul va juca in Liga a 2 a. Clujenii in schimb au aratat aceeasi prospetime ca si in meciul cu CFR Cluj si se pregatesc pentru un sezon 2011-2012 in care sigur se vor bate pentru un loc de cupa europeana .
CFR Cluj 1-0 SC Vaslui ,moldovenii se indeparteaza de titlu
CFR Cluj desi nu mai are sperante pentru o cupa europeana a vrut sa arate ca totusi este o echipa puternica a campionatului si campioana “en titre“ a Romaniei si a invis o pretendenta la titlu anul acesta . Singurul gol al partidei a fost reusit de Cadu din penalty in minutul 28 dupa un fault in careu asupra lui Bastos . Faza penalty-ului a fost intens contestata de finantatorul Vasluiul . Eu ma gandesc totusi ca atat timp cat nu iti poti creea ocazii clare de gol nu poti emite pretentii… Vasluieni nu au jucat mai nimic si nu au pus mari probleme defensivei Clujului . Se pare ca de fiecare data cand echipa lui Porumboiu are culoar favorabil de a ajunge in frunte se impotmoleste …in lumea fotbalului se spune ca o echipa mare intotdeauna profita de orice sansa pentru a castiga . Poate ca inca moldovenii nu sunt pregatiti sa castige un titlu de campioana si sa joace in grupele Champions League .
Victoria Branesti 0-2 U Cluj, Branestiul pe “marginea prapastiei“
U Cluj si-a propus sa treaca in fata celor de la CFR si a resit sa o faca dupa ce a invins formatia din Branesti dapsindu-si rivala in campionat cu 3 puncte .CFR are insa un meci mai putin disputat . Pentru formatia clujeana a deschis scorul Cojocnean in minutul 26 si l-a majorat Machado in minutul 61 .Acest scor aproape ca impinge pe Victoria Branesti in liga a doua .
CFR Cluj - Vaslui (1-0), gol Cadu, min 28
Unirea Urziceni 1-3 CFR Cluj ,ialomitenii spre liga a II a
Pana la inceputul sezonului trecut meciurile dintre Unirea si CFR erau adevarate derby-uri in care se jucat chiar si titlu .Astazi a fost doar un meci fara importanta deoarece Urziceniul este ca si retrogradata iar CFR se zbatea pe locul 8 al clasamentului fara mari sperante de intra in joc pentru locurile e cupele europene . Unirea Urziceni a deschis scorul printr-un autogol al lui Peralta si se parea ca formatia in Urziceni poate invigine CFR-ul lucru pe care nu il reusise in anii anteriori .Clujenii au etalat si in aceasta seara acelasi joc incalcit care i-a caracterizat in tot sezonul .? ??Nicoara a luat insa o actiune pe cont propriu a depasit usor doi adversari si a inscris la coltul lung cu largul concurs al portarului Curca . Cateva minute mai tarziu E. Kone a confirmat forma buna pe care o traveseaza si dupa ce a fost lansat excelent de Peralta a inscris pe langa Curca aducand Clujul in avantaj .?Batin a mai inscris inca o data pentru CFR in a doua repriza si a stabilit scorul final : Unirea Urziceni 1-3 CFR Cluj .
Astra Ploiesti – U. Cluj 1-2 , gol direct din corner dat de Niculescu
In aceasta dupa amiaza am avut la Ploiesti parte de un meci placut , cu un ritm de joc bun si destule ocazii de poarta .Astra a deschis scorul repede in minutul 4 prin Stratila . Desi s-a jucat in viteza pana la pauza nu am mai notat nici un gol .In a doua repriza clujenii au lasat impresia ca nu pot inscrie in poarta Astrei care a aratat un joc solid atat la mijlocul terenului cat si in aparare . In minutul 71 insa Claudiu Niculescu , abia introdus pe teren , reuseste un gol senzational direct din corner . Imagini cu acest gol sunt sigur ca vor face inconjurul planetei . Dupa acest gol , Clujul s-a descatusat si a inceput sa spere la victorie . Golul victoriei a picat in minutul 88 si a fost reusit de Pacurar . Dupa aceasta victorie U. Cluj incepe sa spere la un loc de cupa europeana .
CFR Cluj – Astra Ploiesti 2-0 , echipa lui Jorge Costa arata bine
CFR Cluj a facut u meci destul de reusit aseara cu Astra , jocul bun al ardelenilor fiind favorizat si de relaxarea cu care ploiestenii au parut ca trateaza acest meci . Noile achizitii ale celor din Cluj au parut ca s-au integrat destul de bine si au adus un plus de prospetime in jocul formatiei . Jorge Costa a stiut sa isi aseze bine in teren jucatorii chiar daca in defensiva i-a lipsit capitanul Cadu . Golurile au fost marcatea de Sougou si Nuno Diogo . Reusita jucatorului senegalez a fost una spectaculoasa , prin aceasta executie Sougou a intrat repede in inima suporterilor clujeni .
FCM Targu Mures – CFR CLUJ – 0-2 ,Sogou inscrie din nou
Formatia lui Joge Costa isi anunta serios candidatura la titlul de campioana si nu o face prin declaratii date presei de jucatori sau conducatori ci prin jocul aratat in primele doua etape ale campionatului . Si in aceasta seara clujenii au demonstrat ca au avut ce invata de la Costa in defensiva dar si-au facut treaba si in ofensiva reusind sa inscrie doua goluri prin Bastos si Sogou . Jucatorul senegalez demonstreaza din nou ca este un transfer reusit al sefilor CFR-ului punandu-si ampreta si asupra acestui meci si inscriind din nou asa cum a facut-o si in meciul cu Astra .

Formatia lui Sabau nu a reusit sa isi impuna jocul in fata celor de la CFR si desi au fost momente cand au pus presiune pe careul adversarilor nu au reusit sa concretizeze ocaziile avute .

CFR Cluj se instaleaza provizoriu pe primul loc in clasament .
U Cluj – Rapid Bucuresti 2-0 , recital Claudiu Niculescu
Rapid a fost cea mai laudata echipa dupa prima etapa datorita jocului prestat in fata celor de la Vaslui . U Cluj urma sa fie doar o alta “victima“ pe lista lui Razvan Lucescu insa lucrurile nu au stat asa . Formatia lui Ionut Badea nu s-a speriat de giulesteni si au intrat pe teren cu gandul sa obitna cele 3 puncte puse in joc . Chiar daca absenta lui Machado parea ca va cantari destul de serios , Niculescu a tinut sa ne contrazica si sa faca uitata absenta brazilianului . Claudiu a facut un meci extraordinar aseara , prima oara a iesit in evidenta cand a centrat la corener-ul in care Rui Duarte si-a introdus mingea in propria poarta . Al doilea gol a fost una din capodoperele lui Niculescu , acesta si-a adus aminte de vremurile in care “speria paianjenul“ la Dinamo si a trimis un sut de la 25 de metri direct in vinclul portii lui Coman care nu avut altceva de facut decat sa admire reusita clujeanului . Rapid a incercat sa dea o replica taioasa celor de la U Cluj insa Herea si Surdu au ratat marile ocazii ale giulestenilor . Clujul s-a impus astfel cu 2-0 si momentan se afla pe primul loc in clasament alaturi de rivalii de la CFR cu acelasi numar de puncte . Rapid ne-a demonstrat inca o data ca intotdeauna incepe campionatul in forta si da sperante suporterilor insa dupa aceea se stinge incet ,incet… Poate totusi ca nu va fi cazul si anul acesta tinand cont ca il au pe banca pe Razvan Lucescu , antrenorul care a reusit cea mai mare performanta a echipei in Europa .
Cazare Cluj
Hoteluri, pensiuni, vile si apartamente in regim hotelier din Cluj-Napoca. Rezervare direct la proprietari sau prin agentie de turism. Garantia viaRomania.eu pentru cele mai bune tarife de cazare!
Hai sa vizitam Cluj Napoca
Hai sa vizitam Cluj Napoca!
U Cluj – Daugava 6-0, jepcile rosii au facut instructie cu letonii
U Cluj a reusit astazi prima victorie in Turcia, invingand cu 6-0 pe FC Daugava din Letonia.
CFR Cluj - MSK Zilina 6-3
CFR Cluj a invins, marti, dupa loviturile de departajare, echipa MSK Zilina, din Slovacia, cu scorul de 6-3, intr-un meci amical disputat in cadrul cantonamentului de pregatire din Turcia.
CFR Cluj 3-1 MFK Kosice
Echipa CFR Cluj a invins cu scorul de 3-1 (0-0) pe MFK Kosice (ocupa locul 10 in prima liga din Slovacia), intr-un meci amical disputat in cadrul turneului de pregatire din Turcia.
CFR Cluj invinge fara probleme moldovenii
CFR Cluj a dominat categoric prima repriza din meciul cu moldovenii de la Nistru Chisinau, dar nu si-au creat ocazii importante la poarta adversarilor.
CFR Cluj a facut scor cu CSM Ramnicu-Valcea
CFR Cluj a invins cu scorul de 5-0 (0-0), echipa CSM Ramnicu-Valcea, in cel de-al optulea meci amical din cadrul stagiului de pregatire din Antalya, Turcia.