Celebra statuie a lui Iisus din Rio de Janeiro a fost acoperita de curand de desene si texte graffiti. Statuia este complet izolata
Şi se numeşte cum altfel decât "Real Time Search". Eu am rămas cu impresia că seamănă cu search-ul din Twitter... Aceste rezultate live vor fi integrate în rezultatele căutărilor clasice din surse ca Twitter, Yahoo Answers, articole de ştiri sau site-uri care furnizează stream-uri care se potrivesc cu sintaxa căutată.
Colegul lui Ciprian Marica la VfB Stuttgart, Sami Khedira, a semnat vineri un contract valabil pe cinci sezoane cu Real Madrid.
Iisus Hristos, Pavlov și politicienii „mesianici”
Atunci când cineva luptă să supraviețuiască adesea este declarat erou. Însă atunci când trăiește doar pentru a supraviețui devine o nulitate. Pare a fi o diferență minoră, însă esențială atunci când se impune a face diferența între instinctul de conservare și cel de supraviețuire.

Spectacolul pe care ni-l oferă peisajul românesc devine tot mai identic cu experimentul pavlovian. Mulțimile care se îmbulzesc pe baza semnalelor primite din subconștient și salivează din belșug atunci când ceva este gratis anulează orice urmă de demnitate umană. Aici nu este vorba de sărăcie, ci de comportament instinctual, care este mai specific subspeciei umane.

Ocazia recentă cu „meciul de rugby” din curtea unei biserici pentru a se procura doi pești m-a dus cu gândul la o întâmplare asemănătoare ce s-a petrecut pe malurile Mării Galileii pe timpul lui Iisus Hristos. Episodul se petrecea după evenimentul celebru de înmulțirea a pâinilor și peștilor. La scurt timp mulțimea masificată îl căuta pe artizanul minunilor pentru a i se oferi din nou meniul zilnic. Atitudinea pe care a avut-o Iisus îl pune într-o nouă ipostază decât imaginea tradițională a unui om permanent aplecat spre nevoile săracilor și înțelegător cu naivitatea acestora. [...]
Tottenham fara gol cu Real Madrid – Tottenham 0-1 Real Madrid
Tottenham s-a chinuit in aceasta seara sa atace poarta Realului care a preferat sa stea in defensiva si sa se menajeze . S-a vazut astfel ca vechea zicala romaneasca :“cu o floare nu se face primavara“ se aplica foarte bine si formatiei engleze care a mizat foarte mult pe jocul super-starului Bale insa acesta a iesit foarte putin in evidenta .
Mourinho :“Este normal pentru noi sa ajungem in finala pentru ca istoria Realului Madrid o impune“
Mourinho a dat un scurt interviu presei imediat dupa victoria cu 1-0 din Champions League : “Suntem inca o echipa tanara fara prea mare experienta .Acest proiect este inca în construc?ie, dar cu toate acestea, eu cred ca este normal pentru noi, sa ajungem in semifinale, deoarece este parte din istoria Real Madrid sa fac? acest lucru . Fiecare din meciurile cu Barcelona va fi diferit si nu cred ca vreun rezultat il va afecta pe celalat . Teoria mea este elementara : Ai jucat un meci , apoi te pregatesti pentru celalalt . De maine voi incepe sa ma gandesc la El Clasico de sambata seara dar nu si la finala Cupei Regelui
Real Madrid 1-1 Barcelona ,tot 8 puncte diferenta
S-a consumat un episod din cele patru ale celui mai asteptat meci al Planetei . Dupa ce au incasat 5 goluri pe Nou Camp , Mourinho a inteles ca nu poate juca deschis cu Barcelona asa ca a pregatit o formula defensiva . A inchis excelent spatiile si aglomerat jocul in zona jucatorului cu mingea . Aceasta tactica a incomodat vadit constructia Barcelonei dar nu si jocul de pase al acestora . In prima repriza Realul a lasat impresia ca se pregateste mai mult de meciurile din finala Cupei Regelui si semifinalele UCL si ca a renuntat la gandul ca mai poate lua campionatul . Mourinho a incercat aceeasi tactica folosit de el si la Inter anul trecut cand a eliminat Barcelona din Champions League dar de data aceasta contraatacurile cu deschiderile pe benzile terenului nu au mai reusit . Barcelona a reusit sa pacaleasca de 2-3 jocul la offside al “galacticilor“ creandu-si ocazii periculoase de a inscrie insa nici Messi nici David Villa nu au reusit acest lucru . Prima repriza s-a incheiat 0-0 . In partea secunda Realul nu a aratat ca isi doreste sa se descopere si a pastrat acelasi stil de joc defensiv cu pressing in jumatatea proprie la jucatorul cu mingea si cu cei doi fundasi centrali care l-au inchis mai de fiecare data pe David Villa acest lucru pana in minutul 53 cand Albiol l-a scapat din marcajul strans pe atacantul Barcelonei iar apoi a trebuit sa il faulteze in careu primind cartonasul rosu . Penalty-ul a fost transformat de Messi si se parea ca nici aceasta tactica a lui Mourinho nu va functiona .Real Madrid a iesit la joc si a inceput sa puna presiune de cateva ori la poarta lui Valdes ratand si cateva ocazii importante . In minutul 82 Marcelo este faultat in careu de Alves si Real Madrid primeste lovitura de la 11 metri transformata de C. Ronaldo .In finalul meciului Villa a scapat singur cu Casilias dar nu a reusit sa il invinga . Meciul s-a terminat cu un egal care avantajeaza Barcelona aceasta mentinand distanta 8 puncte fata de Real .Barcelona isi pastreaza invicibilitatea in fata Realului in campionat si in acest sezon reusind sa le ia “galacticilor“ 4 puncte din 6 cu un golaveraj de 6-1 .Urmeaza meciul de miercuri din Cupa iar apoi dubla mansa din seminifinalele Champions League . Mourinho va trebui sa gaseasca o alta tactica de a invinge Barcelona pentru ca daca va pierde Cupa sau(si) calificarea in finala Champions League cu un joc atat de defensiv ca cel din aceasta seara nu cred ca va mai avea chiar atat de multi sustinatori la Madrid . Este adevarat ca in fata Barcelonei nu poti risca sa joci totul pe cartea atacaului si sa te descoperi pentru ca atunci esti victima sigura dar nici nu poti juca 90 de minute numai in propria jumatate cu mingi lungi aruncate in fata sperand la un contraatac norocos .
Barcelona 0-1 Real Madrid ,gol Cristiano Ronaldo in prelungiri
Poate ca pana la urma mandria se plateste . Declaratiile lui Pique care au facut atata valva inaintea meciului par sa ii fi motivat suplimentar pe cei de la Real Madrid . Aseara intr-o atmosfera de exceptie am avut parte de doua reprize distincte “decupate“ parca din alte meciuri . O prima repriza in care Real Madrid s-a aparat exact ,cu o agresivitate extraordinara . Barcelona nu a reusit sa isi creeze nici macar o ocazie de poarta in primele 45 minute . In schimb contraatacurile puse la cale de Mourinho au mers “ceas“ Realul ratand ocazii importante printre care si o bara a lui Pepe . In a doua repriza a parut ca jucatorii Realului nu au mai tinut pasul cu jocul de pase al Barcelonei iar jucatori calatani au facut ce vrut in terenul madrilen . Au ratat 6-7 ocazii clare de gol avand in fata un Casillas intr-o forma de zile mari . Cele 90 de minute s-au incheiat 0-0 iar in prelungiri se parea ca asistam la o continuare a “povestii“ din a doua repriza ,cu Barcelona atacand furibun si cu un Real dezorientat care astepta finalul prelungirilor pentru a-si incerca norocul la “loteria penalty-urilor“ . Multi vor spune ca a fost o cursa intinsa de Mourinho , eu spun insa ca jucatorii Realului au obosit dupa ce au trebuit sa faca fata patru reprize (tinand cont si de jocul de pe Bernabeu) unui joc de pase al Barcelonei care pana la urma poate macina nervii oricarei echipe ….dupa cum spuneam , in prelungirile primei reprize Realul scapa pe un contraatac , di Maria centrea ,C. Ronaldo il depaseste in saritura pe Adriano si inscrie un gol superb ,un gol al descatusari . Barcelona pierde “cupa Regelui vostru“ cum spunea Pique despre trofeu cand vorbea cu jurnalistii spanioli facand referire la orgoliul catalanilor care spun “Cataluna nu e Spania“ .Pana acum puntem spune ca cele doua echipe si-au impartit trofeele : Barcelona campionatul (e greu de crezut ca il mai poate pierder),Realul (Cupa Regelui) . Ramane de vazut cine va termina in avantaj dupa dubla mansa din semifinalele Champions League . Indifrente de orgolii si de dragostea fata de una sau de cealalta echipe noi toti suporterii trebuie sa le multumim si Barcelonei si Realului pentru spectacolul extraordinar care il fac .La final voi adauga acestui articol poza lui Mesut Ozil pentru ca dupa parerea mea el este cel mai bun jucator al acestui meci si geniul Realului .
Mourinho-Antrenorul Trofeu:“Aceasta Cupa o dedicam tuturor suporterilor lui Real Madrid“
Aceasta a declarat Mourinho aseara dupa incheierea festivitatii de premiere . Antrenorul Realului a continuat :“Am fost mai buni in prima repriza iar ei in repriza a doua . Dar Casillas si-a facut bine treaba .Am facut eroari foarte putin in acest meci stiind cat de important este . Jucatorii au fost foarte concentrati si au stiut ce au de facut .Am dus meciul in prelungiri si Barcelona mi s-a parut putin obosita din punct de vedere psihic …A fost un meci extraordinar .“

“Intotdeauna este bine cand castigi trofee . Cineva m-a numit acum cateva zile <<Antrenorul Trofeu>> . Imi place aceasta porecla . Asta este meseria mea .Sunt mandru de echipa mea ,de fani si de staff-ul meu .Aceasta este a patra cupa pe care o castig si sunt mandru de asta“.

“Acest meci nu are nici o legatura cu ce vom vedea in semifinalele Champions League . Fiecare meci este diferit .Vom vedea ce se va intampla intre aceste doua echipe extraordinare in cele doua meciuri .Orice este posibil“

“Am fost adus la Real anul acesta pentru a castiga trofee .Am schimbat si alte lucruri importante .Sunt relaxat si foarte fericit acum .Este bine sa incepi sa castigi trofee si simt oarecare presiune care apasa pe umerii jucatorilor mei ,dar am destula experienta in acest domeniu…“
Rezumat meci Valencia - Real madrid (3-6)23.04.2011
Valencia 3-6 Real Madrid ,Real pe val …
Real Madrid a zdrobit in deplasare o echipa a Valenciei cu o aparare adormita . Kaka a renascut si a inscris doua goluri superbe , Higuain a reusit hatrick-ul ,Benzema a mai inscris pentru Real Madrid . Pentru Valencia au punctat Soldado ,Jonas ?i Alba .Real castiga de doua ori pe Mestalla in doar o saptamana invingand atat Barcelona in finala Cupei Regelui cat si Valencia in aceasta seara .Trupa lui Mourinho are un moral excelent inainte de infruntarea cu Barcelona din semifinalele Champions League .
Real Madrid 0-2 Barcelona , Messi cel Mare ….
Am asteptat cu interes ca mai toti microbistii din intreaga lume inca un duel Real vs Barcelona .In aceasta seara insa a fost mai mult o lupta decat un meci de fotbal . Nervi multi inca de la inceputul partidei atat pe teren cat si in tribune .Nici nu incepuse meciul bine si deja protestele apareau la fiecare decizie a arbitrului . Hotararile germanului erau contestate de jucatori intr-un mod vehement . Era normal ca pana la urma aceasta presiune si acesti nervi sa isi puna accentul asupra jocului si asupra evolutiei echipelor .In prima repriza ocaziile de poarta nu au fost foarte numeroase iar Mourinho a ramas consecvent stilului de joc defensiv pe care l-a practicat atat in meciul de campionat cat si in Finala Cupei Spaniei .Scorul la pauza a fost 0-0 iar in drumul spre vestiare s-au continuat sicanele intre jucatori , Pinto portarul de rezerva al Barcelonei fiind eliminat .La inceputul reprizei a doua Realul a impins liniile spre terenul Barcelonei si a incercat sa puna preusine in careul echipei lui Guardiola fara prea mare succes inca . Jocul dur gandit de Mourinho a dat insa gres atunci cand Pepe a intrat imprudent la Dani Alves si a primit cartonasul rosu . Discutiile pe marginea deciziei arbitrului de a-l elimina pe brazilian vor fi multe si categoric in contradictoriu . Dupa parerea mea Mourinho si-a asumat un risc destul de mare atunci cand s-a hotarat sa joace agresiv si defensiv in fata Barcelonei , se pare ca la fel ca in campionat a trebuit sa plateasca pentru acest joc . Dupa eliminarea lui Pepe , Mourinho a fost trimis in tribune din cauza protestelor iar Barcelona cu un om in plus a inceput sa construiasca in terenul advers iar primul gol inscris de Messi a venit firesc . Cel de-al doilea gol insa a fost o capodopera reusita de argentinian . La acest al doilea gol Messi a driblat toata apararea Realului si a inscris pe langa portarul Casillas . Faptul ca madrilenii au jucat in 10 (meritat sau nu …) nu stirbeste cu nimic frumosetea celui de al dolea gol reusit de L. Messi . Din pacate pentru “galactici“ C. Ronaldo nu a aratat mare lucru in acest meci asa ca pot spune fara sa gresesc : C. Ronaldo 0-2 Messi . Ramane de vazut daca in meciul retur Real Madrid fara Pepe si Sergio Ramos si cu Mourinho in tribuna va putea intoarce rezultatul .
Real Madrid 2-3 Zaragoza , Real rateaza sansa de a se apropia de Barcelona
Zaragoza a produs prima mare surpriza a seri in Spania dupa ce a invis in deplasare pe Real Madrid . Cu C. Ronaldo scos in afara lotului dupa declaratiile facute la finalul meciului cu Barcelona din semifinalele Champions League,echipa lui Mourinho s-a vazut condusa de Zaragoza din minutul 41 dupa ce A. Lafita a speculat o greseala incredibila a lui Casillas si a inscris in poarta goala . La 10 minute dupa startul reprizei a doua G. Fernandez a facut 2-0 pentru Zaragoza din penalty . S. Ramos a reaprins sperantele madrilenilor de intoarce rezultatul in minutul 62 insa acelasi Latifa a realizat dubla in minutul 77 pentru Zaragoza .Ultimul gol al partidei a fost reusit de Benzema in minutul 85 .Real Madrid nu a terminat nici acest meci in 11 jucatori dupa ce Carvalho a primit al doilea galben in minutul 87 si a fost eliminat . Real Madrid a ratat astfel in aceasta seara sansa de a se apropia la 5 puncte de FC Barcelona iar titlu pare deja adjudecat de formatia din Cataluna .
Real Sociedad – FC Barcelona 2-1 ,esec extraterestru
Cu Villa si Valdes pe banca ,Barcelona a intalnit in aceasta seara pe Real Sociedad intr-un duel de traditie al fotbalului spaniol .Daca formatia lui Guardiola ar fi profitat de esecul celor de la Real Madrid si ar fi reusit sa se impuna in meciul cu Real Sociedad atunci in proportie de 99.99% campionatul ar fi fost rezolvat . Cu acest gand poate au intrat in teren elevii lui Guardiola si au reusit sa deschida scorul prin T. Alcantara in minutul 29 al partidei . Barcelona a terminat in avantaj prima repriza si deja se pregateau sa sarbatoreasca victoria numai ca cei de la Sociedad au reusit o rasturnare spectaculoasa a scorului inscriind de doua ori in numai 9 minute prin D. Ifran si X. Prieto . Dupa aceasta infrangere Barcelona pastreaza o distanta de 8 puncte fata de Real Madrid .
A fost Real Madrid furata in cele 4 El Clasico ?!?
Multi sustinatori ai Realului au dat vina pe arbitrii pentru esecul echipei farvorite in fata Barcelonei .Este adevarat ca Rel Madrid in afara de returul semifinalei Ligii Campionilor a jucat celelalte meciuri cu om in minus . Mourinho insa si-a asumat acest risc in momentul a in care a decis sa practice un joc defensiv si destul de dur . UEFA a cerut arbitrilor sa pedepseasca drastic jucatorii care atenteaza la integritatea fizica a adversarilor iar madrilenii au avut destul de multe interventii care ii puteau accidenta jucatorii Barcelonei . In turul semifinalei Pepe a fost poate eliminat prea usor desi decizia arbitrului este perfect regulamentara sa nu uitam insa faluturile dure ale lui Adebayor sau cel al lui Marcelo care putea la fel de bine sa fie eliminati . Aseara madrilenii au inscris un gol anulat de arbitru pentru ca Mascherano a fost faultat involuntar de Cristiano Ronaldo in cadere . Aceasta faza nu cred ca merita sa fie prea mult discutata deoarece este clar da cada Mascherano nu ar fi fost impiedicat ar fi ajuns la minge inaintea lui Higuain , ramane insa de discutat de ce arbitrul nu a acord lovitura libera la faultul lui Puyol asupra lui C. Ronaldo care dupa aceea a cazut si l-a incomodat pe Mascherano . Eu cred insa ca prestatia arbitrilor nu poate justifica jocul destul de defensiv si de “la intamplare“ practicat de Real . Sa nu uitam ca jucatorii Realului nu au putut sa lege mai mult de 2-3 pase in terenul advers bazandu-se pe mingi lungi trimise spre careul Barcelonei de fundasi sau de Casillas . Cred ca Real Madrid daca ar fi fost mai preocupata sa construiasca decat sa distruga nu ar mai faultat atat de des si de dur si poate ca si arbtrii ar fi fost mai ingaduitori .Parerea mea este ca Real Madrid in dubla confruntare cu Barcelona in semifinale a fost echipa mai slaba care nu merita sa mearga mai departe cum adevarat este faptul ca in finala Cupei Regelui Real Madrid a fost echipa mai buna si a meritat sa castige trofeul . Se pare ca pana la urma fotbalul nu este chiar asa de nedrept si rasplateste echipa care isi doreste mai mult victoria .Cat despre iesirile dure a le lui Mourinho acestea nu au justificare si cred (desi eram un infocat sustinator al lui Mourinho la Real ) ca pana la urma antrenorul portughez nu este potrivit sa antreneze actualul lot al “galacticilor“ care are in componenta jucatori tehnici ,creativi si ofensivi. Acestia nu pot fi pusi in evidenta daca sunt nevoiti sa se apere si sa faca pressing in propriul teren . E clar ca un super atacant pe care s-au cheltuit zeci de milioane de euro nu poate da randament daca este nevoit sa joace la 40-50 de metrii de poarta adversa .
Sevilla-Real Madrid 2-6 ,show Cristiano Ronaldo
Real Madrid a facut scor aseara cu Sevilla inscriind din nou de 6 ori in poarta unei echipe adverse asa cum reusise si cu Valencia .Faptul ca au fost eliminati in semifinalele Champions League iar campionatul este deja pierdut se pare ca nu le-a afectat pofta de joc a galacticilor care au facut instructie cu formatia lui Kanoute . C. Ronaldo a fost in mare forma si a inscris 4 din cele 6 goluri ale galacticilor ,celelalte goluri fiind inscrise de Kaka si S. Ramos . Pentru Sevilla a marcat A. Negredo de 2 ori .